
- Costa Rica
- Globale miljøstudier
- Portretter
"Det trengs folk med kunnskap om miljø og bærekraft i alle deler av arbeidslivet"
Binna (20) studerte globale miljøstudier i Costa Rica. Les om hvordan semesteret inspirerte henne til å velge jusstudiet.

Interesserer du deg for dyr og natur? Studerer du globale miljøstudier i Costa Rica får du muligheten til å fordype deg i dette spennende fagfeltet både teoretisk og gjennom ekskursjoner og utflukter.
– Jeg hørte om Kulturstudier på Sacomässan i Stockholm høsten 2022, og tenkte ikke så mye over det den gangen. Noen måneder senere leste jeg brosjyren grundig og begynte å gjøre mer research på studieprogrammet.
Studiet føltes veldig riktig for meg, fordi jeg alltid hadde ønsket å studere noe relatert til bærekraftig utvikling, spesielt noe med fokus på dyr og natur.

– Jeg hadde også hørt mye om Costa Ricas biologiske mangfold (og surfemuligheter), og det var et land jeg ønsket å besøke på et tidspunkt i livet. Rett etter jeg var ferdig på videregående, meldte jeg meg på programmet og brukte høsten 2023 på å jobbe og spare opp penger.

Ekskursjoner utgjør en en viktig del av studiet. Hvilke turer man drar på varierer fra semester til semester, men alle studentene får oppleve spennende og relevante utflukter. Våren 2025 besøker studentene blant annet en frøbank, et surfereservat, en kaffeplantasje og et selvforsynt økologisk jordbrukssamfunn.
– Alle utfluktene vi var på i løpet av studiet var utrolige, men turen til Corcovado nasjonalpark gjorde spesielt inntrykk på meg. Jeg har aldri sett så mange dyr på en dag. Vi så blant annet krokodiller, dovendyr, papegøyer, tapirer, flere typer aper og kolibrier.
Ekskursjonen til Jaco var også fantastisk. Der møtte vi mange som jobber med viktige prosjekter som fokuserer på sosial bærekraft, og det var veldig inspirerende å se. De fleste i studiegruppen vår valgte å bli i landsbyen noen dager, og surfingen der var veldig bra.

– Jeg studerer nå juss ved Lunds universitet, og jeg hadde aldri tenkt å gjøre dette før jeg dro til Costa Rica.
Jeg var helt innstilt på å studere noe fokusert på samfunn eller natur, bærekraftig utvikling i alle fall, og hadde kommet frem til at juss ikke hadde noe med disse tingene å gjøre.
Nå føler jeg meg sikker på at jeg har valgt riktig, og ser frem til å jobbe med bærekraftig utvikling via den juridiske fronten.

Mange interesserer seg for samfunnsvitenskapelige forskningsfelt som miljøstudier, men er usikre på hvordan de kan bruke kunnskapen og ferdighetene fra slike studier i arbeidslivet.
Noen går videre til akademia og forskning, men det er viktig å huske på at du kan få bruk for tverrfaglige perspektiver i de aller fleste yrker:
– En av de viktigste lærdommene jeg tok med meg fra semesteret med globale miljøstudier i Costa Rica, er nemlig at det trengs folk med kunnskap om miljø og bærekraft i alle yrker og alle deler av arbeidslivet.
Noen fra mitt semester har valgt å studere økonomi og andre teknologi.

– Det er fint å vite at fremtidige gründere vil jobbe med kunnskapen vi har lært. Vi lærte blant annet å være mer kritiske til diskurser og ikke akseptere allment oppfattede «sannheter» om hva som er rett og galt i verden.
Enhver reise bidrar til å gjøre deg til den du blir, og jeg er så takknemlig for at jeg fikk sjansen til å oppleve semesteret i Costa Rica og bli kjent med menneskene jeg møtte der.
Les flere studenthistorier fra Costa Rica

- Costa Rica
- Studentblogg